آسانسور حمل بار

آسانسور باربری چیست؟

آسانسورهای باربری برای حمل اقلام بزرگ‌تر یا بارهای سنگین‌تر و جابجایی مواد در داخل ساختمان‌ها طراحی شده‌اند. آن‌ها محکم و بادوام هستند و بیشتر از آسانسورهای معمولی، مسافربری یا خدماتی می‌توانند آسیب را تحمل کنند. آن‌ها به روش‌های مختلف عمل می‌کنند، معمولاً از سرعت‌های کمتر و ویژگی‌های ایمنی سخت‌گیرانه‌تر برای کاهش خطر تصادف استفاده می‌کنند و در شرایط کاری سخت‌تر مقاومت بالایی دارند. برخی از ویژگی‌های این آسانسور مانند پانل‌ها و کف‌های دیواری فولادی و درهای تقویت شده عامل اصلی تفاوت ایمن نوع آسانسور با سایر آسانسورها است. اکثر درب های آسانسور باربری به جای افقی به صورت عمودی باز می شوند.

آسانسور مسافربری

آسانسورهای مسافربری برای جابجایی مسافر طراحی و تولید شده‌اند. آسانسوری که برای جابجایی مسافران استفاده می‌شود نیاز به امکانات ایمنی کامل دارد و فضای داخلی آسانسور دارای دکوراسیون خاصی است.

آسانسور خدماتی

آسانسورهای خدماتی اغلب به اشتباه آسانسور باربری نامیده می‌شوند. آسانسور خدماتی در واقع یک آسانسور مسافربری معمولی مجهز به کابین و طبقات چند منظوره است که معمولاً فقط مختص کارمندان و کارکنان یک ساختمان تجاری است. رایج‌ترین مثال، آسانسور خدماتی است که توسط بخش اتاق هتل استفاده می‌شود. شما همیشه می‌توانید تفاوت بین آسانسور خدماتی و آسانسور حمل بار را تشخیص دهید. زیرا آسانسور باربری مجهز به یک “درب دوگانه” است که به صورت عمودی باز می‌شود. در حالی که آسانسور خدماتی دارای یک درب کشویی معمولی است. در موارد نادر، آسانسورهای باربری را می‌توان طبقه بندی کرد، البته این یک استثنا است.

تفاوت آسانسور باربری با سایر آسانسورها

آسانسورهای حمل بار آسانسور مسافربری نیستند، همچنین نباید آن‌ها را با آسانسورهای خدماتی اشتباه گرفت. آسانسور خدماتی کالاهای سبک مانند کارتن را حمل می‌کند؛ اما تمام شباهت‌ها به همین جا ختم می‌شود. آسانسور خدماتی به وضوح برای کارمندان در نظر گرفته شده است تا از فضاهای کم تردد در مکان‌هایی مانند هتل‌ها، بیمارستان‌ها، آپارتمان‌ها یا ساختمان‌های اداری برای توزیع و حمل کارتن، مبلمان یا مواد غذایی بدون ایجاد مشکل در خدمات عادی آسانسور مسافربری رفت و آمد کنند. آسانسورهای باربری معمولاً در کارخانه‌های تولیدی، انبارها و مکان‌های خرده فروشی قرار دارند.

مکانیزم درب آسانسور حمل بار

چرا درب این آسانسور صورت عمودی باز و بسته می‌شود؟ پاسخ ساده این است که اندازه محموله‌ای را که می‌توان در کابین بارگیری کرد، به حداکثر رساند و در عین حال فضای آسانسور مورد نیاز برای جا دادن آن را به حداقل رساند. کابین آسانسور باربری و همچنین درب‌های آن به صورت ویژه طراحی شده‌اند تا دهانه‌هایی با عرض کامل را برای حداکثر استفاده از کابین آسانسور فراهم کنند.

این امر همچنین احتمال ضربه و آسیب احتمالی درب را در هنگام بارگیری و تخلیه از بین می‌برد. درب‌ها و کابین‌های شفاف امکان بارگیری آسان کالاها را از چرخ دستی‌ها، کامیون‌های پالت، لیفتراک‌ها، اتومبیل‌ها و حتی کامیون‌ها و تریلرها فراهم می‌کند. درب‌های کشویی افقی به فضای بیشتری در هر طرف ورودی نیاز دارند تا در هنگام باز شدن درب را در خود جای دهد. عرض ورودی درب افقی نیز محدود شده است.

هنگام طراحی فضای داخلی کابین آسانسور، عملکرد درست بسیار بالاتر از زیبایی شناسی است. در ساخت درب این نوع آسانسور از فولاد زیادی استفاده می‌شود. برای کاهش تلفات و خرابی‌ها، دیوارها از سازه‌های فولادی سنگین ساخته می‌شوند. همچنین طبقاتی نیز به‌خصوص برای عدم لغزش طراحی شده‌اند.

در مجموع، آسانسور حمل بار با در نظر گرفتن شرایط حمل و نقل طراحی شده است. آنها فقط برای قرار دادن بارهای خاص(معمولاً بارهای درجه بندی شده بسیار سنگین‌تر از آسانسورهای معمولی هستند) و افرادی که نیاز به حمل و نقل دارند استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب آسانسور باربری

عواملی که در انتخاب آسانسور باربری باید در نظر گرفته شود نیز متفاوت است. فاکتورهای معمول برای انتخاب آسانسورهای حمل بار شامل موارد زیر هستند.

  • اندازه و نوع بار
  • فاصله سفر عمودی
  • روش بارگذاری

نتیجه گیری

آسانسورهای حمل بار در مکان‌هایی که معمولاً اجسام سنگین حمل می‌شود استفاده می شود. این مکان‌ها شامل انبارهای خرده فروشان بزرگ تا فروشندگان خودرو می‌شود. اگرچه روند تقاضای آسانسور باربری افزایش یافته است؛ اما این لزوما به این معنی نیست که آن‌ها در همه مکان‌ها کاربرد دارند. انتخاب آسانسور باید بر اساس نیازها و فضای مورد استفاده باشد. شما باید پس از اطمینان از استاندارد بودن آسانسور باربری و خرید آن از فروشگاهی معتبر، برای نصب آن نیز به نصابی مجرب مراجعه کنید.

—-

کد آموزش 4236

لینک آموزش https://1da.ir/FskF3j

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *